İPTAL & İADE KOŞULLARI 

 

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren Tüketicinin Sebep Göstermeden  Cayma Hakkı kapsamında 14 gün içerisinde yasal iade hakkınız bulunmaktadır. İade işleminizle ilgili destek bölümümüzü                    0538 864 43 01 numaralı telefonu  arayarak bilgi verebilirsiniz. Saat 15:00 ' dan önce verilen siparişlerde kargo aynı gün içerisinde gönderilir.

Henüz teslim almadığınız ve sipariş durumu “Kargoya Verildi”  olarak değiştirilmemiş ürünlerin sipariş iptali için ceyizlove@hotmail.com adresine yada 0538 864 43 01 numaralı telefonu  arayarak bilgi verebilirsiniz. (Hafta içi 09.00-18.00; Cumartesi 09.00-14.00)

 

İade  Adresimiz

FİRMA ADI: İSMAİL ULUDAĞ

Çıkrıkçılar Yokuşu No:82 Samanpazarı Ulus / ANKARA

İsteğiniz bize ulaştığında yetkililer tarafından değerlendirildikten sonra iadeniz uygun görülmesi halinde iadeniz gerçekleştiğinde size bilgi verilecektir. İade edeceğiniz ürünü eksiksiz, orijinal faturasıyla paketi hasar görmemiş, kullanılmamış, kullanım hatası sonucu hasar görmemiş olarak geri göndermeniz gerekmektedir.

Ürün kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları bize iade ettiğiniz paketin içinde eksiksiz ve hasarsız bir şekilde bulunmalıdır.


İade etmek istediğiniz ürün ayıplı ise kargo ücreti tarafımızdan karşılanmaktadır. Diğer durumlarda ise kargo ücreti müşteriye aittir.


İade kargonuz tarafımıza ulaştıktan sonra ürün bedeli 10 iş günü içerisinde, Kredi Kartınıza veya Havale/EFT yapmış iseniz hesabınıza iade edilmektedir. Taksitli olarak satın almış olduğunuz ürüne ait bedelin tamamı kredi kartınıza iade edilmekte ancak bankanıza bağlı olarak bankanız tarafından iadenin kredi kartınıza geri ödemesi taksitli olarak  yansıtılabilmektedir. İadenizin ekstrenize yansıması bankanıza bağlı değişiklik göstermektedir. İade işleminizin kredi kartı yansımasında gecikme yaşanması halinde bankanızdan detaylı bilgi almanız gerekmektedir. 


Özel Koşullar:
Siparişiniz teslim edildiğinde, kargo yetkilisi eşliğinde paketinizi açmalı ve ürünü kontrol etmelisiniz. Özellikle ezilmiş, yırtılmış, açılmış veya ıslanmış paketlerde bunu yapmanız önemlidir. Kontrol ettikten sonra herhangi bir sorunla karşılaşmanız halinde paketi teslim almayıp kargo yetkilisine bildirerek kargo şirket tarafından tarafımıza iade edilmesini sağlamanız gerekmektedir. Orijinal ambalajı zarar görmüş, tahrip edilmiş, herhangi bir şekilde kullanımdan dolayı zarar görmüş ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Müşteri ürünü teslim aldığı andaki durumu ile iade etmekle ve kullanımdan kaynaklanan ticari kaybı ödemekle yükümlüdür. Hijyen nedeniyle iç çamaşırlarında ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Ürün iadesi, ancak, varsa hediyesi ve ürünün bütün standart aksesuarları, ambalajları hasarsız ve tam olarak, orijinal paketleri ile birlikte geri gönderildiğinde alınmaktadır.